а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгруби

изгрубат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане многу груб, грд во лицето или снагата.
Англиски: roughen
Примери:
Работата ѝ го изгруби лицето.
Изведенки
изгрубува несв.
изгрубуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК