а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издавач

мн. издавачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4906
Тој што издава печатени дела и други публикации.
Англиски: publisher
Примери:
Здружение на издавачи.
Изведенки
издавачки прид.
издавачкиот