а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издаден

издадениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15538
1. Што е објавен, отпечатен.
Англиски: publicized
Примери:
Сите издадени книги во оваа година ги финансиравме сами.
2. Што може да се види, што се покажува надвор од нешто.
Англиски: striking
Примери:
Ги држеа пушките со издадени бајонети напред.
Издадено чело.
Изведенки
издаденост ж.