а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изданок

мн. изданоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25689
1. Фиданка, млада гранка што расте од пресечено место, или отпосле на коренот или стеблото.
Англиски: twig Албански: degë, filiz
Употреба: Ботаника
Примери:
Коренови изданоци.
2. Потомок, род, пород на едно семејство, фамилија, племе.
Англиски: branch Албански: pasardhës
Употреба: Преносно значење
Изведенки
изданка ж.
мн. изданки