а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издарува

издаруваат
Вид збор: Глагол, свршен
Дарува сѐ, до крај, колку што имало за дарување; дарува повеќемина, сите.
Примери:
Тој ја издарува сестра му со сѐ што имаше за дарување.