а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издаток

мн. издатоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27874
давачка, трошок
Англиски: expense Албански: harxhim
Употреба: Економија
Примери:
Месечни издатоци за храна.