а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издашен

издашни
Вид збор: Придавка
обилен, богат
Англиски: opulent Српски: издашан
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Меѓутоа чешмите за задолжување станаа сѐ помалку издашни, а некои и пресушија.
Изведенки
издашност ж.