а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издвои

издвојат; издвој, издвојте; издвоив, издвоија; издвоил; (ќе) издвоев, (ќе) издвоеја; (ќе) издвоел; издвоен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4899
1. Двои нешто настрана, одделно од другите, од целината.
Англиски: separate Албански: ndaj
Примери:
Полицаецот издвои двајца од патниците.
2. Разграничи, оддели по класи, групи.
Англиски: divide Албански: përçaj
Примери:
Авторот издвоил две основни групи елементи.
3. (се издвои) Се дели, се двои од целината.
Англиски: separate Албански: ndaj
Примери:
Тој се издвои од групата уште кога бевме кај пазарот.
Изведенки
1. издвојува несв.
(се) издвојуваат
2. издвојување ср.
глаг. им.