а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издемне

издемнат; издемни, издемнете; издемнав, издемнаа; издемнал; издемнат; (ќе) издемнев, (ќе) издемнеа; (ќе) издемнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42496
Дебне, демне некого до неговото фаќање.
Примери:
Го издемнаа крадецот во моментот кога сакал да влезе во куќата.
Изведенки
издемнува несв.
издемнуваат