а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издејствува

издејствуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14380
Постигне, добие нешто со определено залагање, настојување.
Англиски: achieve
Примери:
Тој издејствува мала пензиичка.
Судијата издејствува помилување за обвинетиот.