а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изигра

изиграат; изиграл
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10246
1. Одигра вид игра, улога и сл.
Англиски: play Албански: luaj
Примери:
Јас изиграв неколку партии шах со внукот.
Невестата изигра едно оро.
Нашите актери ги изиграа успешно своите улоги во филмот.
2. Излаже, постапи спротивно на договореното, на определен задолжителен акт.
Англиски: cheat Албански: gënjej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој го изигра пријателот и не му ги врати парите.
Тие ги изиграа сите одлуки на управата.
3. (се изигра) Се наигра во доволна мера.
Англиски: play Албански: luaj
Примери:
Изиграј се, тука сме ние, те гледаме.
4. (се изигра) се излаже, се измами
Англиски: game away Албански: gënjehem
Изведенки
1. изигрува несв.
изигруваат
2. изигрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК