а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излази

излазат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25005
Со лазење излезе од негде или стигне негде.
Англиски: crawl
Примери:
Од кожурците излазија гасениците на свилената буба.
Од под каменот излази една змија.
Изведенки
излазува несв.
излазуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК