а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излез

мн. излези
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1053
1. Место каде што може да се излезе, предвидено за излегување.
Англиски: exit Албански: dalje
Примери:
Патниците излегоа на задниот излез.
Затворениците избегале низ таен излез.
На излезот од селото имаше една трошна куќарка.
2. Можност за решавање на одреден проблем.
Англиски: solution Албански: dalje, solucion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Излезот не е во бегањето.
Не гледам излез од ситуацијава.