а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излекува

излекуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8667
1. Поврати заболен човек или животно со лечење во здрава состојба, отстрани болест.
Англиски: cure Албански: shëroj
Употреба: Медицина
Примери:
Старата го излекува момчето од кашлицата со чај од тегавец.
Ветеринарите ги излекуваа кравите од шап.
2. (се излекува) оздравее
Англиски: heal Албански: shëroj, shëndoshem
Употреба: Медицина
Примери:
Тој се излекува од туберкулозата, сега е здрав како дрен.