а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измати

изматат; изматете; изматил; изматен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34746
мати
Англиски: stir
Примери:
Потоа изматете ги јајцата и измешајте ги со слатка павлака.
Ги измати јајцата и ги испржи.
Ја измати матеницата.
Изведенки
изматува несв.
изматуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК