а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изматка

изматкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. измами, излаже
Англиски: cheat Албански: mashtroj, gënjej
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја изматкаа старата да им го препише станот.
2. Завртка некого, одземе, потроши некому време бесполезно.
Англиски: distract Албански: çmend
Употреба: Разговорно
Примери:
Комшивката ме изматка, не си ја завршив работата.