а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измачи

измачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15061
1. Зададе маки, тешкотии, натера на тешки напори.
Англиски: torture Албански: mundoj, torturoj
Примери:
Тие ги измачуваа заробениците со глад и тежок труд.
Качувањето на клавирот горе во поголемата соба ги измачи носачите.
2. (се измачи) Си зададе маки; вложи многу и тежок труд и напор.
Англиски: torment Албански: mundohem
Примери:
Носачите се измачија со шифоњерот.
Таа се измачи при одгледувањето на децата.
Изведенки
1. измачува несв.
измачуваат
2. измачување ср.
мн. измачувања
глаг. им.
Пример: Измачувањата траеја со денови.