а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измелези

(се) измелезат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане мелез, измени првобитни својства, обично на полошо.
Примери:
Семето се измелезило и не е за сеидба.