а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измена

мн. измени
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1834
1. Поминување на една состојба во друга или на еден облик во друг, преобразба, промена.
Англиски: change Албански: ndërrim
Примери:
Нема никаква измена во нивниот начин на живот.
Измена на Законот за пензиско осигурување.
Некои решенија се донесени без никаква измена.
Измените на текстот и одобри редакцијата на списанието.
2. Замена на едно нешто со друго, заменување.
Англиски: change Албански: zëvendësim
Примери:
Измената на годишните времиња настанува по одреден ред.
3. Заемна размена на материјални добра, трампа.
Англиски: exchange Албански: këmbim
Употреба: Економија
Примери:
Направија измена на производите.