а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измеси

измесат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20384
1. Со месење обработи тесто, тестен производ.
Англиски: knead Албански: gatuaj
Примери:
Фурнаџијата убаво го измеси лебот и го стави да се пече.
2. Претепа некого.
Англиски: beat up Албански: rrah, ngjesh
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Го фатиле и добро го измесиле.
Изведенки
1. измесува несв.
измесуваат
2. измесување ср.
глаг. им.