а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измете

изметат; измети, изметете; изметов, изметоа; измел; (ќе) изметев, (ќе) изметеа; (ќе) изметел; изметен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16969
Исчисти со метла некаква површина (плоштина) отстранувајќи го ѓубрето или какви и да било странични предмети од неа.
Англиски: sweep
Примери:
Девојчињата го изметоа дворот.
Станарите од зградата го изметоа снегот од тротоарите.
Изведенки
1. изметува несв.
изметуваат
2. изметување ср.
глаг. им.