а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измет

(едн.) изметот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3855
1. Несварени состојки од храна што се исфрлаат преку дебелото црево како непотребни, штетни.
Англиски: shit Албански: ndyrësirë
Употреба: Медицина
Примери:
Кучешки измет.
2. Само во изразот: Чини, прави измет некому - се грижи за некого.
Англиски: serve Турски: hizmet Албански: shërbej