а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измоча

измочаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15323
1. Изврши мочање врз/на нешто.
Англиски: pee Албански: urinoj
Примери:
Тој го измоча крвавиот прст, да не загнои.
2. Помогне при вршење мала нужда, мочање, обично за мало дете или животно.
Англиски: pee Албански: urinoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Го измоча детето.
3. (се измоча) Изврши мала нужда, се измокри.
Англиски: pee Албански: urinoj
Примери:
Детото се измоча во гаќи.
Се измоча од страв.
Изведенки
1. измочува несв.
(се) измочуваат
2. измочување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК