а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измрзнат

измрзнатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 24176
Што измрзнал, резултат од подолга изложеност на студ и мраз.
Англиски: frozen
Примери:
Измрзнати овошни дрвја.
измрзнати цвеќиња, измрзнати нозе
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК