а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измрзне

измрзнат; измрзни, измрзнете; измрзнав, измрзнаа; измрзнал; измрзнат; (ќе) измрзнев, (ќе) измрзнеа; (ќе) измрзнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35212
1. изѕемне, премрзне
Англиски: quiver Албански: mbërdhij, ngrij
Примери:
Жените измрзнаа на студот чекајќи за леб.
2. Замрзне се со ред.
Англиски: freeze Албански: ngrin
Примери:
Од ниските температури посевите измрзнаа.
Изведенки
1. измрзнува несв.
измрзнуваат
2. измрзнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК