а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измрмори

измрморат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38301
Со мрморење каже нешто, често неразбирливо.
Англиски: mumble
Примери:
Старата влезе во одајата, измрмори нешто неразбирливо и излезе надвор.
Изведенки
измрморува несв.
измрморуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК