а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измрси

измрсат; измрсил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43743
1. Направи нешто да биде мрсно.
Англиски: grease Албански: lyrësoj, lyej me yndyrë
2. Извалка со нешто мрсно.
Англиски: grease Албански: damkos, njollos
Примери:
Ги измрси панталоните работејќи во гаражата.
3. (се измрси) Се извалка со нешто мрсно.
Англиски: grease Албански: njollos me yndyrë
4. Заплетка, мрси нешто до крај, целосно.
Англиски: entangle Албански: tollovit, përziej, ngatërroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги измрси конците.
Изведенки
1. измрсува несв.
(се) измрсуваат
2. измрсување ср.
глаг. им.