а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измрсулави

измрсулават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извалка со мрсули некого или нешто.
Англиски: snot Албански: qyravet
Примери:
Детето ги измрсулавило ракавите.
2. (се измрсулави) Се извалка со мрсули.
Албански: qyravet
Примери:
Се измрсулавил целиот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК