а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измудри

измудрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Измисли мудрост, смисли решение за нешто.
Англиски: outsmart Албански: gjej zgjidhje
Примери:
Да видиме што ќе измудриш сега.
2. По долго мислење, двоумење лошо смисли, лошо постапи.
Албански: gabimisht mendoj
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Изведенки
измудрува несв.
измудруваат