а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измука

измукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48586
За говеда - испушта глас.
Англиски: moo
Примери:
Кравата измука од пондилата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК