а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измушне

(се) измушнат; измушни, измушнете; измушнав, измушнаа; измушнал; измушнат; измушнев, измушнеа; измушнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28182
Крадешкум се провлече, се извлече од негде, помине негде.
Англиски: sneak
Примери:
Се измушна пополека од собата.
Изведенки
измушнува несв.
(се) измушнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК