а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаака

изнаакаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наака, натрупа во голема мера.
Англиски: stuff Албански: shtie, fus shumë
Примери:
Изнаака дрва на огинот.
Изнаака снег до колена.
2. (се изнаака) Лута, се шета многу.
Англиски: roam Албански: ec, endet
Примери:
Се изнаака по бел свет и на крај се врати дома.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК