а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнабања

(се) изнабањаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се избања многу, доволно.
Англиски: bathe
Примери:
Децата се изнабањаа цел ден во реката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК