а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнабере

изнаберат; изнабери, изнаберете;изнабрав,изнабраа; изнабрал; изнабран; (ќе) изнаберев, (ќе) изнабереа; (ќе) изнаберел
Вид збор: Глагол, свршен
Набере во доволна количина (овошје, цвеќе и сл.)
Примери:
Изнабравме круши еден куп.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК