а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнабоде

изнабодат; изнабоди, изнабодете; изнабодов, изнабодоа; изнабол; (ќе) изнабодев, (ќе) изнабодеа; (ќе) изнабодел; изнабоден
Вид збор: Глагол, свршен
1. Набоде повеќепати, на повеќе места.
Англиски: prick Албански: shpoj më tepër herë
Примери:
Изнабоде неколку мевца на виљушката и му ја подаде на детето.
2. (се изнабоде) се набоде
Англиски: sting Албански: therrem, shpohem
Примери:
Се изнабоде по прстите шиејќи.