а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнабрка

изнабркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Избрка, набрка сите до еден.
Англиски: chase away Албански: përzen, largon, ndjek
Примери:
Ги изнабрка сите деца од дворот.
2. (се изнабрка) Брка многу, премногу.
Примери:
Се изнабркавме глувци оваа зима.