а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнавади

изнавадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извади многу, во голема количина.
Англиски: extract Албански: nxjerr
Примери:
Изнавадивме моркови за цела недела.
2. (се изнавади) 3аработи многу пари.
Англиски: earn Албански: fitoj
Примери:
Од тоа се изнавади пари.
3. Полее доволно или се со ред.
Англиски: water Албански: vadit
Примери:
Добро ја изнавади бавчата.