а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаплаче

(се) изнаплачат; изнаплачи се, изнаплачете се; се изнаплакав, се изнаплакаа; се изнаплакал; изнаплакан; (ќе) се изнаплачев, (ќе) се изнаплачеа; (ќе) с ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18804
Се исплаче многу.
Англиски: cry
Примери:
Таа се изнаплака кога разбра дека татко ѝ починал.
Девојчето се изнаплака поради скршената кукла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи