а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнедри

изнедрат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23512
Излезе од недра.
Англиски: create
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Токму поради распределбата на државните пари се кренати револуции кои ја изнедрија парламентарната демократија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК