а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

израдува

израдуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2619
1. Предизвика радост.
Англиски: please Албански: gëzohem
Примери:
Писмото го израдува стариот.
2. (се израдува) Почувствува радост.
Англиски: enjoy Албански: kënaqem, gëzohem
Примери:
Тој на старост се израдува со внучиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК