а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

израсне

израснат; израсни, израснете; израснав, израснаа; израснал; израснат израснев, израснеа; израснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3829
1. За растение - никнувајќи на некаква почва, се појави надвор од неа, изникне и почне да расте и да се развива во целиот свој раст.
Англиски: grow Албански: rrit
Примери:
Hа патеката израснала трева.
2. За друго што расте - никнувајќи на некаква основа, се појави надвор од неа.
Англиски: grow Албански: rrit
Примери:
Hа детето му израснаа првите заби.
3. Се развие во определен или во целиот свој раст.
Англиски: grow Албански: rrit
Примери:
Нашите деца израснаа, ние остаревме.
Канадските тополи во паркот израснаа многу брзо.
4. Одгледа до израснување.
Англиски: raise Албански: ngre
Примери:
Останата без маж, мајката сама ги израсна децата.
5. Расне повеќе од некоја претходно утврдена големина.
Англиски: outgrow Албански: rritet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги израсна алиштата.
6. се развие, се изгради, се издигне
Англиски: develop Албански: zhvilloj
Примери:
Израсна во прекален борец.
Фестивалот на изворен фолклор израсна во најмасовна и најзначајна манифестација што го презентира македонскиот изворен фолклор.
На местото на трошната куќичка израсна убава голема куќа.
Изведенки
1. израснува несв.
израснуваат
2. израснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК