а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрие

изријат; изриј, изријте; изрив, изрија; изрил; изриев, изриеја; изриел; изриен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45953
Со риење ископа земја.
Англиски: burrow
Примери:
Топовите ја изрија целата нива.
Свињите ја изриле тукушто изникната пченка.