а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изјази

(се) изјазат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21521
Се искачи високо по дрво, по столб, по скала; се искачи јазејќи се.
Англиски: crawl
Примери:
Детето се изјази по црешата да набере цреши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК