а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ика

икаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16943
Отсечно и не сакајќи, поради контракции на дијафрагмата, вдишува воздух и при тоа испушта карактеристичен звук.
Англиски: hiccup
Изведенки
икање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК