а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иловица

иловицата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11877
Вид смолеста глина.
Употреба: Геологија
Примери:
Обичната црница не е мрсна и непропустлива како иловицата.
Наполнете ја саксијата со стандарден компост врз основа на иловица.