а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илузионизам

(едн.) илузионизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32467
1. Филозофско сфаќање според кое светот е само илузија, а вистината, убавината и моралот се лажни.
Албански: iluzionizëm
2. Вештина за предизвикување илузии, способност за замајување со „волшебни“ трикови, со маѓепсничка вештина.
Албански: iluzionizëm