а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илузија

мн. илузии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1433
1. Нереално восприемање на нештата, при што тие изгледаат поинаку во споредба со стварноста.
Англиски: illusion Албански: iluzion
2. Неостварлива мечта, напразна надеж, самозалажување.
Англиски: illusion Албански: iluzion
Примери:
Се срушиле нејзините илузии.