а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илузорен

илузорниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 23563
Што постои само во фантазијата, осуден на неуспех.
Англиски: illusionary
Примери:
Се надеваме на средба, иако е тоа сосем илузорна надеж.
Изведенки
1. илузорно прил.
Пример: Денес е илузорно да се смета дека со еден пропис може да се решат сите проблеми од таа област.
2. илузорност ж.