а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илуминатор

мн. илуминатори
Вид збор: Именка, машки род
1. Дел од стаклен покрив на брод, вселенски брод и авион низ кој влегува светлината.
Албански: iluminator
Употреба: Архитектура и градба
2. Лице што украсува ракописи со разни орнаменти и минијатури.
Албански: iluminator