а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илуминација

мн. илуминации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14535
1. Свечено осветлување на простории, згради, улици.
Англиски: illumination Албански: iluminim
2. Уметност на украсување книги пишувани ракописно.
Албански: iluminim
Примери:
Илуминацијата на средновековните ракописи опфаќа два главни елемента: минијатури и орнаменти.
3. Ненадејно вдахновение, просветлување.
Англиски: illumination Албански: iluminim
Употреба: Преносно значење
Изведенки
илуминациски прид.
илуминацискиот